“Ulaşılabilir Sanat, Ulaşılabilir Yemek”

Tavuk-pilav-sanat mottosuyla bir sene önce Karşıyaka’da açılan Raika 1875, anne eli değmiş yemekleri ve kendi deyimleriyle ulaşılabilir sanat eserleriyle bizleri kucaklıyor. Masaların üstündeki sanatsal objeler ve duvardaki tablolar, bizleri çocukluğumuzun klasik, şimdilerin alternatif lezzetleriyle buluşturuyor. Nedir peki tavuk pilav sanat? Raika’nın işletmecisi Burcu Egene, sanatı yemekle nasıl birleştirdiklerini bizimle paylaşıyor.

Raika’nın hikayesinden bahseder misiniz?
Eşimle uzun yıllardır sanatla ilgileniyoruz. Gençken sanat eseri satın almak istediğimizde biraz para biriktirip öyle alırdık. İstanbul’da büyük galeriler vardı, gidebileceğimiz çok bir yer yoktu. Zamanla kendimize göre bir koleksiyonumuz oldu. Bizim o zaman çektiğimiz sıkıntıyı şimdi sanatla ilgilenen insanlar çekmesin diye düşünerek bir galeri açmayı düşündük ve bu galerinin içinde ulaşılabilir sanat olsun istedik.  Sonra kendi kendime dedim ki: “Böyle bir yer açarsam kimse gelmez.” Üzerine biraz düşündükten sonra bu fikri yemekle birleştirmeye karar verdik. Ulaşılabilir sanatı ulaşılabilir yemekle birleştirdik. Ulaşılabilir yemek olarak da tavuklu pilavı seçtik. Buradan da konu Raika Hanım’a geldi. Raika Hanım eşimin ailesinin evinde çok uzun yıllar yemek yapan hanımın ismi. Çok güzel tavuklu pilav yaparmış. Bize o ilham verdi.  Böylece tavuklu pilavcı ve aynı zamanda sanat eserlerinin satıldığı Raika’yı kurmuş olduk.

“Ulaşılabilir sanat” ne anlama geliyor?
Ulaşılabilir sanat dünya genelinde ”affordable art” olarak geçiyor. Yani tam olarak kelime anlamı: “Uygun fiyatlı, ulaşılabilir” Uygun fiyatlı eserlerin,  daha çok genç sanatçıların ya da bilinen sanatçıların baskılarının satıldığı yer olarak kendimizi konumlandırıyoruz. Aynı zamanda yurt dışından kendimizin de topladığı eserler ve objeler var, onları da satıyoruz. Genç sanatçılarla çalışıyoruz. Onlar bize resimlerini sunuyorlar biz de burada ilgili insanlara sunuyoruz.  Bilindik sanatçıların eserlerinin fiyatları çok yüksek olduğu için onların daha çok baskılarını satıyoruz. Bu eserleri satmak bizim işimiz değil. Onlar için büyük galeriler var. Raika, adını tam duyurmamış, yeni yeni duyurmaya çalışan ama ilerde ismi aslında duyulacak sanatçılar için de bir  satış platformu.

Tavuklu pilav dışında menüde başka neler var?
Genelde her şey tavuk üzerine. Tavuklu salata, sandviç ve dürüm var. Kış sezonundayken bir ay boyunca kuru fasulye yaptık. Ara ara menüye bir şeyler ekleyip çıkarıyoruz. Bizim küçük bir menümüz var. Bunun sebebi Raika’da bayat ya da stok sorunu yaşayacağımız ürünler olsun istemedik. Gerçekten güzel yapabileceğimiz şeyleri sunmak istedik.  Akşam olduğunda bütün yiyecekler sıfırlanır. Bir gün önceki yiyeceği burada göremezsiniz. Her şey günlük yapıyoruz. Küçük bir menü olunca daha rahat sağlayabiliyoruz bu durumu. Çok büyük miktarlarda yemek yapıyor olsak bu kadar tazeliği sağlayamazdık. Bunların dışında, tatlı olarak tek çeşidimiz bademli keşkül. Onu da evde annem eski usül karıştırarak yapıyor.

Burada atöyle çalışmaları ya da grup toplantıları yapılıyor mu?
Burada sanat konuşmak için toplanan insanlar oluyor. Instagram’dan duyuru yapıyoruz etkinlikler için. Örneğin “koleksiyonerlik” gibi bir tema seçiyoruz. Konuyla ilgilenenler geliyor. Genelde yeni mezun olmuş ya da yeni çalışmaya başlamış insanlar bu tür etkinliklere katılıyor.

Sosyal medyanın gücünü nasıl görüyorsunuz?
Burası muhit olarak çok işlek bir yer değil. İlk başlarda insanların bizi tanıması zaman aldı. Ama bu konuda da sosyal medyanın gücünü kullandık. Sadece Instagram hesabımız vardı ve ne yapıyorsak oradan gösterdik. Sosyal medyanın gücü inanılmaz. Herkes birbirine tavsiye etmeye başladı ve Raika bugünkü yere geldi.

Araf Dergi

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir