Farkı bir kahve dükkanı kültürü

Poka Coffee Roasters, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin yeni kahvecisi. Sadece kahve dükkanı olmakla kalmayıp çeşitli etkinlik ve Workshop’lara ev sahipliği yapan Poka Coffee‘nin tek amacı “nitelikli kahve dükkanı kültürü” oluşturmak. Kendine özgü konseptiyle popüler kahve dükkanı zincirlerine karşı farklı bir  alternatif yaratmayı hedefleyen işletme sahibi Kamber Güngör’le Poka ve kahve üzerine konuştuk.

Bize biraz Poka’dan bahseder misiniz?
Poka aslında Kızılderili kız Pocahontas’tan geliyor. Bizim eşim Ekin ile tanışma hikayemiz de buna dayanıyor. Onu ilk gördüğümde saçları uzundu ve kendisini Pocahontas’a benzettim. Telefon numarasını aldığımda da onu Poka olarak kaydettim. Daha sonra kahve dükkanı açmaya karar verdiğimizde, çok güzel kahve dükkanı isimleri bulduk ama bir türlü içimize sinmedi. Bizden bir şey olsun istedik ve sonra “Neden Poka olmasın?” dedik. Poka ismine karar verdikten sonra dükkanın grafitisi de Kızılderili saçları uçuşan Pocahontas oldu. Böylece dükkanın konsepti de ortaya çıkmış oldu.

Kahve dükkanı açma fikri nasıl ortaya çıktı?
Beş yıl özel sektörde çalıştım. O zamanlar çalıştığım şirkette çayı ve kahveyi ben hazırlardım. Bence çay ve kahvenin iyi yapılması gerekiyor. En son çalıştığım departmanda çalışan sayısı yirmi dört kişiydi ve ben yirmi dört kişinin sabah çayını ve filtre kahvesini, öğlen vaktiyse Türk kahvesini çıkartırdım. Daha sonra özel sektörü bırakmak ve kendi işimi kurmak istedim. Keyif alacağım bir iş yapmak istedim, o da zaten kahveden geçiyordu. Bu yüzden iyi bir kahve dükkanı açmaya karar verdim. Kahve dükkanı açmaya karar verinceye kadar kahveden anladığımı düşünüyordum ancak profesyonel olarak bu işin eğitimini alıp bu dünyaya adım atınca gördüm ki aslında burada çok daha büyük bir dünya varmış. Şu an daha çok keyif aldığım bir iş yapıyorum.

Sizi Starbucks gibi rağbet gören kahve dükkanlarından farklı kılan nedir?
Biz burada butik iş yapıyoruz. Nitelikli iş yapmaya çalışıyoruz. Bardakta sunulan kahvenin tadına etki eden tüm faktörleri bizim biliyor olmamız gerekiyor ve kahveyle ilgili sohbetleri bu dükkanda yapabiliyor olmamız gerekiyor. Seçtiğimiz kahveler ticari kahveler değil daha çok nitelikli kahveler. Belli bir puanın üzerindeki kahveleri seçiyoruz. Kahvenin kavurma profiline biz karar veriyoruz ve lezzet aldığımız kahveleri müşterilerimize sunuyoruz. Bunlar bizi ayıran özellikler.

Poka’da zaman zaman etkinlikler düzenliyorsunuz. Biraz bunlardan bahseder misiniz?
Workshoplar düzenliyoruz. Bunlar kahve tarihiyle, kahvenin ne olduğuyla ve evde kahve demleme teknikleriyle alakalı konularda oluyor. Bunun yanı sıra yakın zamanda bir tasarım etkinliği gerçekleştirdik. Burada altı tane tasarımcı bir araya geldi ve her biri kendi ürünlerini sergiledi. Bunlara ilave olarak yakın zamanda bir müzik etkinliği de olacak. Burada bir plak dinletisi düzenlemek istiyoruz. Plak akşamları yapacağız. Bu şekilde farklı programları gerçekleştirerek yavaş yavaş ilerliyoruz.

İnstagram’da bardaklarınızın dünyayı gezdiğini görüyoruz, bu nasıl başladı?
Dünyayı gezen bardaklarımız var. Bu durum spontane gelişti. Eskişehir’de fotoğraf çekmekle ilgilenen bir arkadaşımız var. Bizim bardaklardan iki tane aldı ve Eskişehir’de dolaşırken oranın meşhur olan yerlerinden bize fotoğraflar gönderdi. Biz de bunları beğendik ve arkadaşımızı etiketleyerek instagram‘da paylaştık. Bu fotoğraflar çok beğeni aldı. Başka bir arkadaşımız da “Ben yurt dışına çıkıyorum, oradan fotoğraf paylaşayım mı?” dedi. Biz de kabul ettik. Daha sonra müşterilerimiz aynı talepte bulunmaya başladı. Bunların sonucunda bardaklarımız dünyayı dolaşmaya başladı. Sanırım Türkiye’de bunu ilk defa biz gerçekleştirdik.

İnsanların Poka ile ilgili geri dönüşleri nasıl oldu?
İzmir’in en işlek caddesinde olmamıza rağmen, normal müşterilerimiz sokak müşterilerimize oranla %20 daha fazla. Poka’ya genelde kahvemizi beğenen ya da bizi beğenen insanların tavsiyesiyle başka insanlar geliyor. Gelen insanların burayı beğenip tekrar gelmeleri bizim için başarıdır. Zaten biz Poka’dan keyif alan ve Poka’nın yaptığı kahveleri beğenen insanların buraya gelmesini talep ediyoruz. Her şey bizim tahminimizden ve beklediğimizden daha iyi gidiyor.

 İzmir’in mekan kültürü hakkında ne düşünüyorsunuz?
Biz burada elimizden geldiğince kaliteli kahve sunmaya çalışıyoruz. Çünkü İzmir’in buna ihtiyacı var. Birçok mecrada bu konuda gerideyiz. Dışarıdan bir misafirimiz geldiğinde çok fazla götürebileceğimiz ve “Buranın bu ürünü iyidir.” diyebileceğimiz fazla dükkan yok. Ben doğma büyüme İzmirliyim. Lisede de üniversitede de bu durumu yaşadım. Biz İzmir’e bunu kazandırmaya çalışıyoruz. Umarım başarırız.

Araf Dergi

 

Poka Coffee Nerde?

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir