Bir asırlık tarihin şahidi: Yeni Şükran Oteli

İzmir kent kültürü denilince şüphesiz akla gelen ilk yerlerden birisi Tarihi Kemeraltı Çarşısı. 7000 yıllık tarihiyle zamana meydan okuyan çarşı, eski tarihi dokusunu korumaya çalışıyor. 19. yüzyıldan itibaren İzmir’in ticaret hayatının can noktası haline gelmeye başlayan çarşı, eski hanları ve bedestenleri kapsıyor. Bugün Kemeraltı’ndaki Yeni Şükran Oteli, bir asırlık tarihiyle sizi alıp 1900’lü yılların başına götürüyor.

Otelin ilk izleri 1900’lerin başına dayanıyor
19. yüzyıldan itibaren Kemeraltı’nın İzmir’in ticaret merkezi haline gelmesiyle, İzmir çevresinden çarşıya mal getiren tüccarların konaklamaları için bir otel ihtiyacı ortaya çıkmış. O dönem Hacı Hasan Hanı olarak bilinen han otele dönüştürülmüş ve böylece bugün hâlâ gidip konaklayabileceğiniz Yeni Şükran Oteli’nin temelleri atılmış.

“1982’de iki ağabeyim ile birlikte devraldık”
Yeni Şükran Oteli’nin 1982’den beri işletmeciliğini yapan İlyas Camtaş hikâyesini: “1955’te Konya’dan İzmir’e geldiğimizde yorgancılık yapıyordum. İzmir sıcak memleket olduğu için işler pek iyi gitmedi. 1958’de Basmane’de Mol Otel’de otelciliğe başladım. 1981’e kadar Basmane’de birkaç farklı otelde çalıştım. 1982’de iki ağabeyimle birlikte burayı devraldık. İlk başta buranın durumu çok iyi değildi. Çünkü iyi bakmamışlardı. Epey masraf yaptıktan sonra 1982’de oteli hizmete açtık. Daha sonra ağabeylerim vefat etti. Şimdi Şükran Otel’ini tek başıma işletiyorum.” şeklinde anlatıyor.

“Otelimiz 2. sınıftır”
Yıllardır tarihi dokusu bozulmadan yaşatılan Yeni Şükran Oteli’nin kapısından girince sizi resepsiyonun hemen arkasında asılı duran “Otelimiz 2. Sınıftır” tabelası karşılıyor. Otelin işletmecisi Yılmaz Camtaş bu tabelayı: “Zamanında belediyenin verdiği bir şey vardı. Burası ikinci sınıf bir oteldi. Bu da hem fiyat bakımından hem de kullanılan malzemeler açısından daha uygun demekti. Ama ben şu an birinci sınıf otelde kullanılan malzemeleri kullanıyorum.“ diye anlatıyor.

Yeni Şükran Oteli ve içerisindeki hayatlar
Yüz on bir yıllık bir tarih söz konusu olunca otelin içerisindeki anılar da hayatlar da tarihi eser niteliğinde oluyor. 25 yıldır Yeni Şükran Oteli’nde yaşayan Adnan Ercan, burada çok güzel dostluklar edindiğinden ve otelin yok olması durumunda başka gidecek yeri olmadığını söylüyor. 25 yılın verdiği sahiplenme içgüdüsüyle Yeni Şükran Oteli’nin tarih kokan koridorlarını en az işletmeci Camtaş kadar sahipleniyor. Eğer oteli ziyaret etme şansınız olursa Ercan’ı lobide otururken bulabilirsiniz.

“Misafirlerin isteklerini de dikkate alarak buradaki dokuyu koruyoruz”
Camtaş, son zamanlarda işlerin pek iyi gitmediğinden bahsederken: “Benim önceliğim burada temizlik ve misafirlerin istekleri. Artık insanlar odalarında tuvalet ve banyo istiyorlar. Bizim böyle imkânlarımız yok. Anıtlar Yüksek Kurulu izin vermiyor. Yine de ben misafirlerin isteklerini buradaki dokuyu koruyarak dikkate alıyorum. Mesela eskiden bütün odalarda “bulgar somyası” diye tabir ettiğimiz yataklar vardı. Çocuklarıyla gelen misafirlerimiz yatakların çok yüksek olduğundan şikâyet ederlerdi. Ben de anı olarak üç odayı bu şekilde korudum fakat diğer bütün odalardaki yatakları değiştirdim.” diye oteldeki son durumu anlatıyor.

Yeni Şükran Oteli Tarih Olabilir
Yeni Şükran Oteli’nin otuz dört yıldır işletmeciliğini yapan Camtaş, otelin geleceğinden endişe duyduğundan bahsediyor. Anlattığına göre mal sahibi yaklaşık altı ay önce tadilat yapmak istediği için toplantı düzenlemiş. Bu yüzden otele sürekli mimarlar gelip ölçü alıyorlarmış. Kısacası, Yeni Şükran Oteli tarihe gömülmeden önce gidip görülmesi gereken ve  içerisindeki tarihi dokunun birebir hissedilmesi gereken bir yer. Camtaş sözlerini: “İşletmeci olarak tedirginiz, ömrümüz yeter mi yetmez mi bilmiyoruz. Ama şimdilik bu şekilde devam ediyoruz.” şeklinde bitiriyor.

Araf Dergi

Yeni Şükran Oteli Nerde?

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir